Máte stresové zaměstnání, kouříte nebo trpíte na slabé srdce? Pokud ano,může kardio test zachránit život vám i lidem ve vašem okolí! Přestaňte se této hrozby obávat a buďte připraveni!

Nabízíme unikátní testy ZAP Tnl / MyO Kardio a ZAP TnI Kardio, které slouží k včasnému odhalení infarktu myokard (již za 15 minut). Infarkt je ischemická srdeční choroba postihující nejenom muže a ženy ve vyšším věku, ale vzhledem k dnešní vytížené době i mladé lidi. Proto je pro záchranu života velmi důležitá včasná diagnostika.

Kvalita a přesnost těchto kardio testů je ověřená a doporučená lékaři záchranných služeb České republiky. Testování se provádí pomocí kapky krve, ze které test detekuje látky (srdeční troponin l, myoglobin), které se do krve vyplavují před i během infarktu.

Troponin l – bílkovina uvolňována do krve před nástupem infarktu, hladina roste v průběhu a přetrvává i několik hodin po infarktu. Tato složka je posledním ukazatelem nastupujícího infarktu a poškození myokardu (srdeční sval).

Myoglobin – bílkovina obsažená v buňkách srdeční a kosterní svaloviny. V případě úmrtí těchto buněk se vyplavuje do krve. Jeho zvýšená hladina může naznačovat poškození srdce, kosterních svalů či ledvin, skrz které se dostává z těla pryč.

V naši nabídce máme dvě varianty tohoto krevního testu ZAP, které dokáží odhalit jednu nebo obě bílkoviny v krvi již před nástupem infarktu.

Kdy nastane infarkt?

Infarkt nastává při náhlém uzavření srdeční tepny, příčinou je vznik krevní sraženiny. Další příčinou může být i vmetek krevní sraženiny v jiném místě cévního řečiště nebo vytvoření bubliny. To může mít za následek kompletní zástavu oběhu neboli srdeční smrt.
Pokud není krevní proud v postižené tepně obnoven do 2 hodin, dochází k nevratnému poškození postižené části srdce. Právě z tohoto důvodu je opravdu nezbytná rychlá diagnostika infarktu.

Jak zjistím, že mám infarkt?

Pokud byste měli infarkt, můžete na sobě pociťovat následující příznaky:
• delší tlaková krutá svíravá bolest v oblasti srdce a hrudní kosti
• vystřelování bolesti do ramene, krku a levé ruky a lopatky
• dušnost, pocit nedostatku vzduchu
• pocení, úzkost, schvácenost
• nepravidelný tep
• nevolnost, pocit na zvracení

„Podstatou infarktu myokardu je akutní ložisková ischemická nedokrevnost srdečního svalu. Vzniká na podkladě náhlého uzávěru či progresivního extrémního zúžení věnčité tepny, která zásobuje příslušnou oblast,“ říká profesor Miloš Táborský, přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice a Univerzity Palackého v Olomouci.

Patřím do rizikové skupiny?

Infarkt postihuje často muže nad 50 let, silné kuřáci, manažery, úředníky, profesionální řidiče a mnoho dalších, kteří vykonávají stresující a náročné povolání. Vzhledem ke špatnému životnímu stylu nejsou výjimkou ani mladší jedinci.
Statistika ukazuje, že muži bývají ohrožení až pětinásobně častěji než ženy. Ovšem prevence je dobrá v obou případech.

Věděli jste, že infarkt ročně postihne jen v Česku téměř 40 tisíc lidí a 40 procent z nich umírá. Výjimkou už dnes nejsou ani dvacetiletí pacienti.

Podle čeho test zjistí akutní infarkt myokardu?

Pro diagnózu infarktu myokardu (akutního koronárního syndromu) se doporučuje opakované stanovení dvou laboratorních ukazatelů – rychlého a definitivního.
V časné fázi po vzniku akutního koronárního syndromu má nejvyšší diagnostickou citlivost myoglobin – „rychlý ukazatel“. Je časným, ale nespecifickým markerem, který při bolesti na hrudi a chybějícím nebo nejasném nálezu na EKG odliší pacienty bez akutního infark-tu myokardu a pacienty s pravděpodobnou diagnózou akutního infarktu myokardu. U myoglobinu se hodnotí především negativní (nezvýšená) hladina, která vyloučí akutní infarkt myokardu.
Konečná diagnóza AIM musí být potvrzena druhým markerem. Troponiny jsou definitivním ukazatelem poškození myokardu.

Pro lepší představu jak test funguje a jakým postupem se měření provádí, přikládáme ilustrační video:

Je dobré podotknout, že se infarkt myokard nemusí týkat jenom vás a může postihnout lidi z vašeho blízkého okolí. Myslet na jejich budoucnost. Vyhnout se nemilé tragédii je otázka jen několika minut a ty v tomto případě hraji obrovskou roli.