Nezáleží na tom, kolik je vám let. Otoky a kruhy pod očima se v menší či větší míře mohou objevit u každého z nás. Za estetickým problémem se nejčastěji skrývá únava, ovšem na vině mohou být také zcela jiné příčiny. Neškodné i poměrně závažné. Jako při každém kosmetickém problému je proto dobré zjistit, proč se vám nevzhledné otoky a kruhy pod očima tvoří a podle toho najít ideální řešení.

Proč vznikají otoky a kruhy pod očima?

  • Alergie

Pokud se otoky a kruhy pod očima objevují převážně v jarním a letním období, může se jednat o sezónní alergii způsobenou pylem z květin a stromů. Citlivost na alergeny se zpravidla projevuje hromaděním vody kolem očí a podrážděním sliznic, což ve vzájemné kombinaci podpoří vznik váčků pod očima. Úžasným pomocníkem jsou přírodní přípravky, především esenciální oleje proti alergiím, které vám pomohou zbavit se obtíží a fungují rovněž jako prevence. Pro úlevu od alergií můžete vyzkoušet například mátový, bazalkový nebo eukalyptový olej.

  • Strava

Svou roli hrají také stravovací návyky. Pokud ve vašem jídelníčku dominují nezdravá jídla a navíc se v něm objevuje přemíra soli, může dojít k nárůstu toxinů ve vašem těle a také ke zvyšování krevního tlaku. Zvýšené množství sodíku ve stravě vede k zadržování vody v těle, což se zákonitě projeví otoky a kruhy pod očima.

K dochucení jídel použijte místo obyčejné soli raději himalájskou mořskou sůl. Vyhněte se polotovarům i slaným jídlům jako je pizza či instantní polévky. Místo brambůrek zařaďte do svého jídelníčku hodně čerstvé zeleniny, která snižuje chuť na slané.


TIP: Detoxikační kúra je skvělá nejen pro očistu těla, ale také pro nastavení zdravého životního stylu. Poradíme vám, jak správně detoxikovat organismus.


  • Alkohol a kouření

Kouření vede k vysychání pokožky a oslabení kůže v oblasti obličeje. To vede k předčasnému stárnutí pokožky, a to především kolem očí. Pití alkoholových nápojů přispívá k dehydrataci pokožky, oblast kolem očí se stává citlivější i zranitelnější, často proto dochází k hromadění tekutiny a vzniku tmavých kruhů. Alkohol může mimo jiné způsobit vznik krví podlitých a vzhledově unavených očí.

  • Zdravotní problém

Otoky a kruhy pod očima mohou nasvědčovat i nějakému chronickému onemocnění. V případě tmavých kruhů pod očima se může jednat o problém s játry či atopický ekzém. Otoky pod očima pak mohou značit nedostatečnou funkci štítné žlázy nebo zhoršený stav ledvin. Dost často se také objevují v souvislosti s hormonální nerovnováhou, zrovna tak bývají nepříjemností během premenstruačního syndromu.

  • Špatné čištění pleti

Špatná technika čištění pleti může být jeden z důvodů, proč vás poslední dny trápí otoky a kruhy pod očima. Vždy je proto důležité před ulehnutím do postele důkladně odstranit veškerý make-up z obličeje i oblasti kolem očí.


TIP: Jak na čištění pleti? Inspirujte se v článku Pravidelné čištění pleti je zárukou dokonalého vzhledu.


  • Spánek

Na otoky a kruhy pod očima má velký vliv mimo jiné spánek. Nejen jeho kvalita a délka, ale i poloha, ve které spíte. Spánek na zádech zabraňuje tvorbě otoků kolem očí díky jednoduchému fyzikálnímu principu – gravitaci. Pro zvýšení tohoto efektu můžete pod hlavu přidat polštář. Ujistěte se však, že je polštář vhodný pro kvalitní spánek, neboť pokud by bylo ležení nepohodlné a spánek nedostatečný, k otokům se mohou přidat tmavé kruhy pod očima z nevyspání.

  • Genetika

Na druhé straně mohou být otoky a kruhy pod očima geneticky dané a zcela neškodné. V takovém případě je vhodné eliminovat jejich vznik zdravým životním stylem, obličejovým cvičením i vhodnou kosmetikou.

  • Věk

S přibývajícím věkem bývají kruhy pod očima výraznější. Oteklé oči a tmavé kruhy pod očima obvykle nepředstavují závažný zdravotní problém. Jsou jednoduše důsledkem stárnutí pokožky, která ztrácí svou pružnost, ztenčuje se a získává našedlý tón. Následkem toho může docházet jednak k otokům i prosvítání drobných cévek, které navozují dojem kruhů pod očima.

Co na otoky a kruhy pod očima rozhodně zabírá?

Pokud jste odstranili všechny možné viníky, ale stále vás trápí kruhy a váčky pod očima, je dobré vědět, jak se jich účinně zbavit. Co rozhodně pomůže?

Kvalitní kosmetika

S kosmetickým problémem si skvěle poradí přírodní kosmetika. Dobrým příkladem je jemný a lehký gel na oční okolí od značky Etani. Díky účinným složkám redukuje otoky i tmavé kruhy v oblasti očí. Při pravidelném používání dochází k redukci vrásek, zklidnění i rozjasnění očních linií.

V případě otoků a kruhů pod očima je důležitá zejména hloubkové hydratace. Tu vám poskytne luxusní sérum 4v1 od značky J.A.R.E.D. Cosmetics, jež zároveň potlačuje viditelné tmavé kruhy kolem očí, dodává pleti pružnost a pevnost.

UTOPIA Oční sérum pro okamžité zpevnění 15 ml

Účinná je rovněž kosmetika, která je navržena pro boj proti stárnutí. Přesně tak působí silně zpevňující sérum Utopia Skincare, které nejenže eliminuje vrásky kolem očí, obnovuje a chrání mladistvost pokožky, ale také odstraňuje unavený vzhled, ochlazuje otoky a zamezuje tvorbě tmavých kruhů pod očima.

Oční masáž nebo obličejová jóga

Cvičení i masáže jsou přirozené způsoby, jak zmírnit projevy stárnutí a podpořit mladistvý vzhled. Zajít můžete například na masáž očního okolí nebo provádět obličejovou jógu, která rozhýbe lymfu okolo očí a výrazně zmírní otoky.


TIP: Pokud hledáte rychlou úlevu od otoků a kruhů pod očima, vsaďte na chladivé obklady. Bohatě si přitom vystačíte s vychlazenými plátky okurky anebo čajovými pytlíky.