S prvními slunečními paprsky se na povrch pokožky dostávají také první tmavé pigmentové skvrny. Někdy se jedná o jemnou ozdobu ženské tváře v letních měsících, ale někdy nás vzhled a velikost pigmentových skvrn spíše trápí. Během léta je nesmírně důležité použití kosmetiky s vysokým faktorem, která chrání pokožku před vlivem vnějšího slunečního záření a zabraňuje tvorbě pigmentu. Na nežádoucí pigmentaci (a také tzv. stařecké skvrny) pomáhá použití správných kosmetických přípravků s účinnými látkami a vitamíny, které tyto hnědé skvrny šetrně vybělují.
Jak šetrně vybělit nežádoucí tmavé pigmentové skvrny?
Výborným řešení je přírodní vitamín C neboli kyselina L-askorbová (známá také jako kyselina askorbová). Jedná se o velmi důležitý vitamín, který se podílí na mnoha biochemických procesech v lidském organismu. Většina zvířat a rostlin má schopnost ho vyrábět, zatímco lidský organismus jej musí přijímat z potravy, a proto je pro nás tzv. esenciálním vitamínem.
Vitamín C a jeho deriváty dokáží díky své struktuře účinně zpomalit tvorbu hnědého kožního barviva melaninu a zároveň zabránit lokálního hromadění tohoto barviva v kůži. Proto se této unikátní vlastnosti u kyseliny askorbové využívá již řadu let pro bělení pigmentových i stařeckých skvrn na kůži.
Důvody vzniku pigmentových skvrn
Původ pigmentových skvrn může být UV záření, hormonální nerovnováha, genetika či stáří. Rychlost odstranění pigmentace je tímto úměrná původu skvrny i jejímu stáří.
- Pokud se jedná o pigmentaci vzniklou hormonální nerovnováhou, pak je bělení skvrny rychlé a může být její odstranění trvalé.
- Stejně tak je tomu v případě pigmentových skvrn vzniklých slunečním zářením, ty jsou většinou povrchové a při pravidelné péči mizí rychle.
- Stařecké skvrny jsou způsobeny věkem a tudíž i s nimi se dá bojovat, jen to vyžaduje delší dobu v řádech měsíců.
- Pokud je pigmentace daná geneticky, skvrna se tvořit nepřestane, ale lze jí zesvětlit až úplně vybělit.
Melanin je pigment odpovědný za barvu kůže
Právě melanin je schopen absorbovat světlo a ultrafialové záření. Kromě funkce ochranné plní též funkci termoregulační. V lidské kůži je tvorba melaninu stimulována UVB záření, kdy je pokožka vystavena nadměrnému slunečnímu svitu.
Vitamín C pomáhá zpomalit stárnutí pleti a odstraňuje vrásky
Poslední výzkumy vitamínu C se soustřeďují na jeho roli v boji proti volným radikálům. Vitamín C totiž dokáže v těle fungovat jako velmi účinný antioxidant. Antioxidanty hrají klíčovou roli při prevenci vzniku některých chronických onemocnění. Jednoduše řečeno to znamená, že dokáží chytat v organismu volné radikály kyslíku a tím chránit buňky a celý organismus proti oxidačnímu stresu, stárnutí buněk i celého těla. Dokáží být jakousi přirozenou prevencí nejen proti nemocem, ale udržují naše tělo vitální a mladé.
Kyselina askorbová je nezbytným pomocníkem při tvorbě kolagenu (typu I a III) a elastinu. Kyselina askorbová má schopnost zvýšit syntézu kolagenu a tím podpořit pevnost a pružnost pleti. Díky tomu dochází k rychlejšímu vyhlazení vrásek a zpevnění povadlé pleti. Vitamin C se tedy ukázal jako účinný nástroj v boji proti stárnutí nejen organismu, ale i pleti. Navíc působí protizánětlivě.
Věděli jste, že ….
Sluneční záření je tvořeno z UVA a UVB paprsků. UVA paprsky nás ohrožují celoročně a pronikají do nejhlubších vrstev pokožky, čímž způsobují předčasné stárnutí kůže. UVB paprsky způsobují akutní nežádoucí projevy kůže jako je spálení od sluníčka apod. UVB paprsky jsou víc nebezpečné, protože mohou poškodit i DNA uvnitř buněk. Nezapomeňte tedy pleť chránit celoročně proti UV záření, které pigmentové skvrny způsobuje. Nejlépe použijte ochranný krém s UV filtrem SP faktor 30 a vyhněte se tak předčasnému stárnutí, vráskám i nežádoucím pigmentovým skvrnám.
Diskuze (0)